Materiały do remontu podłogi - Wybierz trwałe i łatwe w montażu

Materiały do remontu podłogi - Wybierz trwałe i łatwe w montażu
Autor Nina Błaszczyk
Nina Błaszczyk26.10.2023 | 6 min.

Materiały do remontu podłogi to jedna z najważniejszych decyzji przy remoncie. Od wybranego materiału zależy nie tylko wygląd, ale też trwałość i funkcjonalność podłogi. Dlatego warto poświęcić czas na wybór odpowiednich materiałów i ich prawidłowy montaż. W tym artykule dowiesz się jak wybrać najlepsze materiały na podłogę oraz jak je zamontować, aby cieszyć się trwałą i estetyczną podłogą.

Kluczowe wnioski:
 • Przed wyborem materiału zmierz pomieszczenie i sprawdź jego stan.
 • Zwróć uwagę na rodzaj i stan podłoża, od tego zależy dobór materiału.
 • Wybierz materiał odpowiedni do pomieszczenia i intensywności użytkowania.
 • Przemyśl sposób montażu - czy dasz radę sam, czy zatrudnić fachowca.
 • Przy montażu postępuj zgodnie z instrukcją i zachowaj staranność.

O czym warto pamiętać przy wyborze materiałów?

Wybór odpowiednich materiałów do remontu podłogi to kluczowa decyzja, która wpływa na finalny efekt i zadowolenie z wykonanej pracy. O czym zatem pamiętać?

Przede wszystkim należy dobrać materiał do rodzaju i przeznaczenia pomieszczenia. Intensywnie użytkowane przedpokoje czy kuchnie wymagają trwalszych i łatwiejszych w utrzymaniu materiałów niż np. sypialnie. Bardzo ważne jest również ustalenie parametrów technicznych podłoża i przygotowanie go zgodnie z zaleceniami producenta wybranego materiału.

Kolejna kwestia to własne preferencje estetyczne i praktyczne. Należy zastanowić się nad oczekiwanym wyglądem podłogi, ale też jej właściwościami, np. izolacyjnością termiczną i akustyczną. Wybierając konkretny produkt, warto zwrócić uwagę na jego parametry, np. klasę ścieralności.

Nie bez znaczenia są także warunki w jakich montowany będzie materiał. Czasem lepszym i trwalszym rozwiązaniem może okazać się np. lastryko zamiast paneli, ze względu na nierówności podłoża.

Jak przygotować podłoże?

Przygotowanie podłoża jest kluczowe dla prawidłowego montażu i trwałości materiałów do remontu podłogi. Przede wszystkim podłoże musi być czyste, suche, stabilne i odpowiednio wysezonowane.

W zależności od stanu i rodzaju podłoża, może wymagać naprawy pęknięć, wyrównania lub wykonania warstwy wygładzającej. Bardzo ważne jest też zagruntowanie podłoża preparatem zalecanym przez producenta wybranego materiału podłogowego.

Prawidłowe przygotowanie podłoża pozwoli uniknąć problemów, takich jak odklejanie się materiałów czy pękanie spoin.

Jakie materiały do podłogi są najtrwalsze?

Trwałość materiałów podłogowych zależy od wielu czynników, takich jak skład, struktura czy warunki użytkowania. Jednak są pewne rozwiązania, które wyróżniają się wyjątkową wytrzymałością.

Do najtrwalszych materiałów należą kamienne posadzki, szczególnie z granitu czy marmuru. Charakteryzują się one wysoką odpornością na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Ich wadą jest niska izolacyjność termiczna.

Bardzo dobrą trwałością odznaczają się również podłogi z litego drewna takiego jak dąb, jatoba czy merbau. Są one odporne na rysy i wgniecenia. Jednak wymagają systematycznej pielęgnacji olejowania.

Z materiałów syntetycznych najtrwalsze są podłogi winylowe. Te homogeniczne, z warstwą ochronną PUR, mogą służyć ponad 20 lat. Są odporne na plamy i ścieranie, łatwe w pielęgnacji.

Czytaj więcej: Najlepsze wzory i kolory kafelków łazienkowych do Twojej łazienki

Na co zwrócić uwagę przy montażu materiałów?

Prawidłowy montaż materiałów podłogowych ma kluczowe znaczenie dla finalnego efektu i trwałości podłogi. O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim należy ściśle stosować się do instrukcji producenta danego materiału, co do zalecanych klejów, fug, narzędzi itp. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odstępów dylatacyjnych brzegowych i między podłogami.

Sam montaż powinien odbywać się w odpowiednich warunkach - w temperaturze i wilgotności zgodnej z zaleceniami. Elementy należy układać z zachowaniem kierunku słojów drewna lub wzoru na panelach czy płytkach.

Niezwykle istotne jest także zachowanie jednakowej szerokości spoin i ich dokładne wypełnienie. Pozwoli to uzyskać równą, estetyczną podłogę.

Jakie materiały łatwo samodzielnie zamontować?

Materiały do remontu podłogi - Wybierz trwałe i łatwe w montażu

Możliwość samodzielnego montażu to ważny czynnik przy wyborze materiałów do remontu podłogi. Które z nich nadają się do DIY?

Na pewno będą to różnego rodzaju podłogi klik. Ich montaż sprowadza się do łączenia elementów na zatrzaski, bez użycia kleju. Dobrze sprawdzą się w małych i średnich pomieszczeniach.

Stosunkowo łatwo samemu ułożyć można także wykładziny dywanowe lub winylowe. Wymagają one jedynie przycięcia na wymiar i przyklejenia na całej powierzchni klejem dyspersyjnym.

Z płytek i paneli podłogowych najprostsze w montażu są te z klikowymi systemami łączenia. Pozwalają na szybkie i względnie łatwe układanie bez konieczności stosowania specjalistycznych narzędzi.

Jakich błędów unikać przy montażu materiałów?

Aby montaż materiałów podłogowych przebiegł prawidłowo i podłoga służyła przez lata, należy unikać typowych błędów. Do najczęstszych należą:

 • Nieprawidłowe przygotowanie podłoża - brak gruntowania, nierówności itp.
 • Niestosowanie się do instrukcji producenta, np. co do klejów, fug, narzędzi.
 • Nieprzestrzeganie zaleceń montażowych, np. dotyczących temperatury pomieszczenia.
 • Nieprawidłowe wykonanie spoin - zbyt małe lub zbyt duże.
 • Pominięcie dylatacji brzegowych i międzypodłogowych.

Unikając tych najczęstszych błędów z pewnością uzyskamy podłogę solidną, trwałą i estetyczną, z której będziemy się cieszyć przez lata.

Podsumowanie

Remont podłogi to duże przedsięwzięcie, które wymaga przemyślanych decyzji. Kluczowa jest kwestia wyboru odpowiednich materiałów - ich trwałość i funkcjonalność wpłynie na zadowolenie z efektu na długie lata. Dobrze jest dostosować materiał do pomieszczenia i sposobu użytkowania.

Równie istotny jest montaż materiałów zgodnie z zaleceniami producenta i zasadami sztuki. Od tego zależy wygląd i wytrzymałość podłogi. Warto poświęcić czas na staranne ułożenie każdego elementu i wykonanie spoin.

Samodzielny montaż podłogi to oszczędność, ale nie zawsze jest możliwy. Prostsze materiały, jak panele klikowe czy wykładziny, mogą być jednak w zasięgu amatorów. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba jednak uważnie przeczytać instrukcję.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci podjąć dobre decyzje przy wyborze i montażu materiałów do Twojej wymarzonej podłogi. Powodzenia!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Drewno jako materiał budowlany - ekologiczny i trwały wybór na wiele lat
 2. Robot sprzątający do małego mieszkania: kluczowe funkcje i porady użytkowania
 3. Materiały drewniane - Wytrzymałość i zastosowanie w konstrukcjach
 4. Kostka brukowa do podjazdu - najlepszy wybór wzorów i sposobu montażu
 5. Instalacje wod-kan | Rury, przyłącza, projekt | Szybko i tanio
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Nina Błaszczyk
Nina Błaszczyk

Jestem dziennikarką piszącą o muzyce. W moich artykułach piszę o nowych utworach, albumach i wydarzeniach muzycznych. Stawiam na lekki, młodzieżowy styl i świeże spojrzenie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły