Trening na męską sylwetkę

Każdy ma swój upatrzony model sportowej sylwetki, do której dąży oraz idola, który jest motywacją do ciężkiej pracy nad sobą. Niestety efekty nie przychodzą same i wymagają zaangażowania w trening i odpowiednie dopasowanie diety do postawionych celów. Poprawienie sylwetki to także rozpisanie odpowiedniego programu i pilnowanie progresji. Warto wiedzieć też jak żonglować ćwiczeniami w ramach treningów, tak by nie popaść w rutynę i nudę. Osiągnięcie upragnionego efektu będzie wiązało się z procesem odchudzania lub przybraniem masy mięśniowej. Tu i tu ważna jest silna wola, samozaparcie i poszukiwanie nowych motywacji. Czasami pretekstem do ucieczki z zajęć potrafią być w końcu prozaiczne elementy dnia codziennego. Z czym wiąże się trening na męską sylwetkę? Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę?

 

Motywacja do treningu a efekty

Lenistwo i prokrastynacja to dwa elementy, które najczęściej sabotują nasze bogate plany treningowe i niwelują założone cele. Dlatego ważne, by umówić się ze sobą na określony termin i określony cel. Dodatkowo należy znaleźć sposób na utrzymanie się w ryzach. Do popularnych rozwiązań można zaliczyć zaangażowanie trenera i powiadomienie go o swoich planach (będzie regularnie pytał Cię o postępy), realizowanie programu razem ze znajomym (wzajemna motywacja w słabszych chwilach), wyznaczenie sobie mini nagród za każde pokonanie słabości (np. dobra kawa za wyjście na trening w okropny, deszczowy dzień) czy np. regularne sprawozdania z postępów w mediach społecznościowych - grunt, żebyś czuł delikatną presję, którą jesteś w stanie udźwignąć. 

Rodzaje sylwetki a plan treningowy

Aby dobrać optymalny trening na męską sylwetkę, warto rozpoznać u siebie typ sylwetki, który ma określoną charakterystykę i predyspozycje. Wyróżnia się trzy podstawowe typy sylwetki - ektomorfik (osoba z tendencją do chudnięcia), mezomorfik (osoba  z predyspozycjami do nabierania masy mięśniowej) oraz endomorfik (z tendencją do odkładania tkanki tłuszczowej). Nie są to jednak sztywne grupy i większość z nas balansuje gdzieś pomiędzy nimi. Chodzi o ogólną tendencję działania organizmu i jak te elementy można wykorzystać w aktywności fizycznej. 

Trening na męską sylwetkę a typ sylwetki

Każdy typ sylwetki ma predyspozycje do określonej aktywności i w związku z tym do dyscyplin sportowych. Ektomorficy zdecydowanie powinni ograniczyć ilość i intensywność ćwiczeń. Powinni pracować maksymalnie 3 razy w tygodniu. Dla nich optymalna będzie mała ilość powtórzeń przy stosunkowo dużym ciężarze. Polecane ćwiczenia to treningi typu split. Mezomorficy mają największą swobodę w ustalaniu treningów. Przede wszystkim powinni dopasowywać je do określonych celów sportowych lub indywidualnych. Ostatnia grupa to endomorficy. Ze względu na sporą masę powinni pracować na ćwiczeniach wielostawowych o dużej intensywności (interwały). Zaleca się im ćwiczenia siłowe z wykorzystaniem dużych grup mięśniowych (np. martwy ciąg) i areobowe. Ważne jest, by odciążali stawy i szkielet, dlatego w ich przypadku powinno sprawdzić się pływanie. 

Zobacz również