Tabletki nasenne - to musisz wiedzieć

Gdy problemy z bezsennością nasilają się, zwykle zaczynamy się niepokoić. Nasze zaniepokojenie przeważnie nie jest jednak na tyle silne, abyśmy natychmiast zdecydowali się na odwiedzenie lekarza. Znacznie częściej uznajemy, że problem zostanie rozwiązany po zażyciu odpowiedniej tabletki. Nasza wiara w ich moc bierze się przede wszystkim z kampanii promocyjnych prowadzonych przez same firmy produkujące farmaceutyki. Czas więc, aby spytać się o to, co rzeczywiście dzieje się w naszym organizmie, gdy sięgamy po tabletki nasenne.

Z jakich tabletek możemy skorzystać?

Uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, która tabletka nasenna najbardziej nam pomoże, nie jest proste. W pierwszej kolejności powinniśmy zatem zorientować się, z jakimi rozwiązaniami mamy do czynienia i co będą nam one w stanie zaoferować. Sporą grupę tabletek stanowią te, które można otrzymać bez recepty. Najczęściej bazują one na ziołach i charakteryzują się dość łagodnym działaniem. Tabletki na receptę przeważnie mają mocniejsze składniki. Te ostatnie powstają przy tym przeważnie w laboratoriach chemicznych.

Bez względu na to, jaki jest ich skład tabletki nasenne możemy podzielić na dwie grupy. Te, które ułatwiają zasypianie charakteryzują się tym, że działają szybko. Tak zwane tabletki właściwe są stosowane po to, aby uporać się ze źródłami bezsenności, charakteryzują się więc długotrwałym działaniem.

Tabletki nasenne – bezpieczeństwo

Bez względu na to, czy sięgamy po tabletki nasenne, czy też po jakiekolwiek inne medykamenty, musimy liczyć się z tym, że ich stosowanie wiąże się z ryzykiem uzależnienia. Jeśli więc chcemy ograniczyć je do minimum, powinniśmy sięgać przede wszystkim po specyfiki ziołowe. Tabletki te zwykle są dostępne bez recepty, a ich skład przeważnie nie powoduje skutków ubocznych dla organizmu. Niestety, nawet one mogą prowadzić do uzależnienia psychicznego.

Na przeciwległym biegunie znajdują się barbiturany. Wiele osób chwali je za skuteczność działania, choć to, że ich działanie może utrzymywać się nawet przez dwadzieścia godzin, jest dość niepokojące. Barbiturany wywołują zresztą problemy nie tylko dlatego, że szybko uzależniają. Ich stosowanie może prowadzić nawet do zatrucia organizmu.

Kiedy sięgać po tabletki nasenne?

Gdy problem bezsenności się nasila, możemy przetestować któreś z ziołowych tabletek nasennych dostępnych bez recepty. Może się przecież okazać, że winny jest mu stres, a przecież mamy do czynienia z tabletkami rozwiązującymi ten problem. Jeśli jednak nie przynoszą one spodziewanego efektu, nie zaleca się eksperymentowania z silniejszymi specyfikami.

Bezsenność może mieć wiele źródeł. Często pojawia się dlatego, że cierpi nasza psychika, może jednak zwiastować także szereg innych chorób. Warto więc zastanowić się nad tym, czy leczenie jej na własną rękę rzeczywiście nam pomoże. Efekt doraźny z pewnością będzie satysfakcjonujący, bo w końcu uda się nam zasnąć. Jeśli jednak zignorujemy w ten sposób sygnały ostrzegawcze wysyłane przez nasz organizm, może mieć to naprawdę poważne konsekwencje.

Zobacz również