
Potas i magnez dla zdrowego serca
Potas i magnez to najważniejsze pierwiastki w organizmie człowieka, wspomagające pracę serca. Bardzo często niedobór tych dwóch pierwiastków wynika z niezdrowego odżywiania, czasami również z przyjmowanych leków. Co robić, w jaki sposób się odżywiać, aby zachować odpowiedni poziom potasu i magnezu?
Pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować niskiego poziomu potasu oraz magnezu w organizmie. Ich niski stan może prowadzić do poważnych chorób takich jak nadciśnienie, zawał czy arytmia serca. W szczególności pacjenci, którzy są po przebytych schorzeniach serca, powinni zadbać o to, aby potas i magnez utrzymywał się w granicach normy. Uzupełnianie elektrolitów to proces stopniowy, wdrażany małymi krokami. Co ważne, nie można przesadzić w drugą stronę. Poziom magnezu i potasu nie powinien wykraczać poza przyjętą normę.
Potas i magnez– dlaczego dzięki nim serce jest zdrowe?
Potas ma pozytywny wpływ na wiele procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Pierwiastek wspomaga pracę serca i właściwe funkcjonowanie nerwów oraz mięśni. Pomaga zachować odpowiedni poziom gospodarki wodnej. Dodatkowo, potas chroni układ sercowo-naczyniowy, jak również wspiera działanie układu krwionośnego.
Niedobór potasu, tak jak zostało wspomniane wcześniej, może dać początek poważnym chorobom: nadciśnieniu, miażdżycy czy cukrzycy. Warto obserwować swój organizm i w przypadku niepokojących objawów takich jak: ból mięśni, niepokój, bezsenność, pojawiający się trądzik należy skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania problemu i określenia właściwej ścieżki leczenia. To, co możemy samodzielnie zrobić, aby zwiększyć poziom potasu w organizmie, to spożywanie produktów bogatych w ten pierwiastek np. ziemniaków, ryb, pestek słonecznika, pomidorów itd.
Magnez, podobnie jak potas, to niezwykle ważny pierwiastek w ludzkim ciele, który przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania wielu sfer organizmu. Magnez poprzez swój udział w procesie mineralizacji kości zmniejsza prawdopodobieństwo złamań. Odpowiedni poziom magnezu w organizmie zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Pierwiastek zapewnia prawidłową pracę mięśni serca, tym samym nie dopuszczając do jego niedotlenienia i niedokrwienia. Dodatkowo, ma ogromny wpływ na rytm dobowy snu i czuwania. Deficyt magnezu najczęściej atakuje układ kostny, pokarmowy, krwionośny oraz nerwowy. Kolejnym negatywnym skutkiem niedoboru są przedwczesne poronienia jak również stany rzucawkowe.
Całkowity brak lub znacznie zaniżony poziom magnezu w organizmie skutkuje poważnymi dolegliwościami, które atakują układ sercowo-naczyniowy. Bardzo często niedobór może doprowadzić do niewłaściwej pracy serca, a co za tym idzie arytmii, migotania przedsionków czy częstoskurczy komorowych. Ponadto, brak jednego z najważniejszych pierwiastków stanowi pdostawę do rozwoju miażdżycy tętnic i może prowadzić do problemów z krzepliwością.
Schorzenia związane z zawartością potasu i magnezu w organizmie wcale nie są takie oczywiste. Osoby, które są po przebytych chorobach kardiologicznych, powinny bacznie się obserwować i być w kontakcie z lekarzem. Warto odżywiać się zdrowo i zwracać uwagę na spożywane produkty. Zdrowe serce będzie tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zapewnimy mu odpowiedni poziom potasu i magnezu.
Zobacz również
-
30 października 2019
Jak obliczyć bilans energetyczny?
30 października 2019Tabletki na potencję - czego się po nich spodziewać?
30 października 2019Wpływ orzechów na potencję
30 października 2019Bez problemów z potencją dzięki ziołom
Popularne

Piwo po treningu siłowym? Czy to w ogóle wchodzi w grę?
30 października 2019-
30paź
-
30paź
-
30paź
-
30paź
Kategorie
Sport i Trening
Na potencję
Męski świat
Zdrowa dieta
Układ krążenia
Moda męska
Na sen