Jak się zdrowo odchudzać?

Większość z nas chociaż raz w życiu stosowała jakąś dietę wspomagającą odchudzanie, jednak zazwyczaj efekty były marne, gdyż owa skuteczna dieta powodowała u nas jedynie odwodnienie, zamiast utratę masy ciała. Brak wiedzy na temat racjonalnego odchudzania kończy się zazwyczaj ogólnie znanym efektem jojo, więc jak się zdrowo odchudzać? Na pewno nie można się głodzić lub spożywać tylko i wyłączenie określonych grup produktów.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta?

Dieta, która ma na celu pomóc nam uzyskać, a także zachować wymarzoną sylwetkę, musi dostarczać naszemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a przy tym posiadać zmniejszoną ilość kalorii. Niewiele osób tak rygorystycznie i systematycznie przestrzega reguł zdrowego odżywiania. Zazwyczaj podejmując decyzję o odchudzaniu się, liczymy na szybkie i spektakularne efekty, które spowodują zachwyt w oczach innych osób. Jest to wbrew pozorom żmudny proces, wymagający od nas dużych pokładów cierpliwości i systematyczności. Szybkie efekty odchudzania mogą jedynie nam zaszkodzić.

Racjonalne odchudzanie się

Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wystarczającej ilości energii, którą powinna dostarczyć mu odpowiednio zbilansowana dieta. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak się zdrowo odchudzać? Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad. W codziennej diecie powinny znaleźć się wartościowe produkty tj. chude mięso, warzywa, a także pełnoziarniste produkty zbożowe, w których znajduje się spora ilość błonnika. Dieta osoby odchudzającej się nie powinna zawierać w sobie szkodliwych tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów prostych, które znajdziemy w produktach z białej mąki. Lekkostrawne posiłki są dobrze przyswajalne przez organizm, a także zapobiegają gromadzeniu się w tkankach cukru i tłuszczów.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Nie bez przyczyny mówi się, że ruch to zdrowie. Nie można się zdrowo odchudzać, bez jakiejkolwiek czynności fizycznej. W przypadku osób, które nigdy nie miały z tym styczności, a także osobom z dużą nadwagą, zaleca się systematyczne spacerowanie, które stopniowo poprawi wydolność fizyczną. Nawet przy tak banalnej aktywności nie można zapomnieć o głębokich i regularnych oddechach. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ten sposób dotleniamy komórki, które usuwają z organizmu toksyny i spalają kalorie. Stopniowo można wprowadzać intensywniejsze ćwiczenia, które wspomogą proces odchudzania i modelowania sylwetki.

Zbilansowana dieta, czyli jak się zdrowo odchudzać?

Dieta osoby odchudzającej się powinna być uboga w produkty tłuste tj. mięso, wędliny, tłuste ryby i mleko. Konieczne jest unikanie tzw. pustych kalorii. Do takich produktów zaliczają się słodycze, alkohol i słodzone przetwory. Osoba, która chciałaby się zdrowo odchudzać, powinna wzbogacić swoje posiłki w błonnik, który wspomaga proces gubienia masy ciała. Przeciwdziała on powstawaniu zaparć. Błonnik wchłania wodę z jelit, co skutkuje zwiększeniem mas kałowych. W efekcie nasz organizm szybciej pozbywa się niestrawionych resztek pokarmu. Błonnik pęcznieje w żołądku, dając nam uczucie sytości, pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, metali ciężkich, a także kwasu żółciowego. Największą ilość błonnika znajdziemy w warzywach, owocach, chlebie razowym, otrębach, a także w siemieniu lnianym.

Zobacz również