Seks a cukrzyca - jak cukrzyca wpływa na życie seksualne?

 

Cukrzyca jest chorobą, która wpływa na cały organizm. Towarzyszy jej wiele objawów, zwłaszcza, gdy poziom cukru nie jest unormowany i nie znajduje się pod ścisłą kontrolą. Co więcej, cukrzycy często towarzyszą także dodatkowe zaburzenia. Wszystko to wpływa na życie seksualne, niejednokrotnie obniżając jego jakość. Jaki jest związek cukrzycy z seksem i czy można prowadzić satysfakcjonujące życie seksualne, będąc cukrzykiem?

Cukrzyca a zaburzenia w sferze seksualnej

Cukrzycy towarzyszą nieodłączne wahania poziomu cukru we krwi. Wraz z nimi pojawia się spadek libido, problemy z potencją, uczucie zmęczenia, wahania ciśnienia krwi, bóle głowy. W grupie diabetyków aż 35 - 60 proc. mężczyzn oraz 20 - 35 proc. kobiet skarży się na zaburzenia w sferze seksualnej. Ze względu na zaburzenia w układzie krążenia, chorującym mężczyznom towarzyszą zaburzenia erekcji, które mogą się nasilać, zwłaszcza gdy cukrzyca nie jest prawidłowo leczona. Spowodowane wahaniami poziomu cukru uszkodzenia nerwów, tętnic i naczyń włosowatych wpływają na problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu, lub na bolesność wzwodów.

Choroba może także wpłynąć na życie seksualne na płaszczyźnie psychologicznej. Chorzy często czują się nieatrakcyjnie ze względu na towarzyszącą otyłość czy liczne ślady po wkłuciach przy podawaniu insuliny.

Seks a cukrzyca - leki przeciwcukrzycowe i ich wpływ na sprawność seksualną

Nie bez wpływu pozostają też przyjmowane przez cukrzyków leki, które mają za zadanie wyrównywanie poziomu cukru we krwi. Oprócz leków bezpośrednio regulujących glikemię, diabetycy często przyjmują leki na schorzenia towarzyszące - substancje obniżające ciśnienie krwi, przeciwdepresyjne, moczopędne, regulujące cholesterol. Wszystkie te substancje mogą przyczyniać się do obniżania sprawności seksualnej, szczególnie w połączeniach. Jednocześnie nie można z nich zrezygnować ani obniżyć dawek, ponieważ stan pacjenta mógłby się znacznie pogorszyć, a problemy zdrowotne (także związane z życiem seksualnym) nasilić.

Jak zadbać o życie seksualne przy cukrzycy?

Najważniejszym elementem profilaktyki zaburzeń seksualnych u cukrzyków jest dbałość o wyregulowanie poziomu cukru. Stan hipoglikemii nie sprzyja bezpiecznemu i danemu współżyciu. Poziom cukru należy monitorować zarówno przed seksem, jak i po nim - może się okazać, że niezbędne jest podniesienie poziomu glukozy po wysiłku. Im lepiej kontrolowana i leczona cukrzyca, tym większe szanse na zachowanie udanego życia seksualnego. Także zdrowy styl życia, odpowiednia, kontrolowana dieta i utrzymywanie prawidłowej wagi oznaczają mniej problemów. To oczywiście dotyczy wszystkich ludzi, nie tylko diabetyków, jednak dla pacjentów w tej grupie jest szczególnie istotne. W przypadku zahamowań natury psychologicznej warto udać się na terapię do seksuologa lub psychoterapeuty zaznajomionego z problematyką cukrzycy. Konsultacje, a z czasem być może terapia pozwolą odzyskać pewność siebie i poczucie własnej atrakcyjności. O istniejących problemach i barierach powinna też wiedzieć partnerka lub partner. Wiele problemów można rozwiązać (lub zacząć rozwiązywać) dzięki zaufaniu i szczerej rozmowie.

Zobacz również