Dlaczego mężczyźni uwielbiają sport?

Uprawianie sportu i jego oglądanie w telewizji to ulubiona rozgrywka większości mężczyzn. O sporcie chętnie rozmawiamy ze znajomymi, nosimy ubrania w barwach swojego ulubionego klubu, a zwłaszcza podczas meczów reprezentacji Polski przeżywamy całą paletę emocji. Jakie są przyczyny tego, że sport tak nas kręci?

Biologiczne instynkty 

Wielu psychologów nie ma wątpliwości co do tego, że zamiłowanie mężczyzn do sportu to rezultat biologicznej ewolucji. Pierwotny mężczyzna jako żywiciel rodziny każdego dnia wychodził na polowania, aby zapewnić swojej kobiecie oraz dzieciom byt materialny. Musiał w tym celu toczyć pojedynki na śmierć i życie z dziką zwierzyną, a nieraz również konkurować z innymi wojownikami. Aby jego szanse powodzenia były większe, był zmuszony łączyć się w grupy. Namiastką grupowych polowań stało się dziś wspólne uprawianie sportów zespołowych oraz oglądanie meczów w telewizji lub na trybunach. Rola pierwotnej kobiety w okresie prehistorycznym była natomiast zupełnie odmienna – odpowiadała ona za opiekę nad dziećmi, przygotowywanie posiłków i inne prace domowe. 

Przyczyny hormonalne 

Uczeni dowiedli, że przyglądanie się rozgrywkom sportowym przyczynia się do pobudzenia pracy układu hormonalnego mężczyzny. Dochodzi wówczas do szybszego wydzielania adrenaliny i podwyższenia poziomu testosteronu, a serce zaczyna szybciej bić. Sport działa więc na faceta podobnie jak narkotyk – nic więc dziwnego, że nie możemy się oprzeć, aby włączyć kolejny mecz w telewizji. Poza tym dzięki zainteresowaniom sportowym czujemy się bardziej męscy.

Metoda bezpiecznego wyrażania emocji

Mężczyźni od najmłodszym lat swojego życia są uczeni tłumienia emocji. Słyszeliśmy od rodziców, dziadków czy starszego rodzeństwa, że nie wolno nam płakać, żalić się, smucić, czy przyznawać do słabości. Z tego powodu mamy kłopot z wyrażaniem emocji w życiu dorosłym. Nie potrafimy o nich mówić wprost, lecz wolimy je wyładować podczas uprawiania sportu. Dzięki temu jesteśmy w stanie skutecznie poradzić sobie ze stresem i wewnętrznym napięciem. Sport pozwala nam nie wyładowywać wewnętrznej agresji na innych osobach. Możemy to zrobić całkowicie bezpiecznie, bez narażania się na kłopoty z prawem.

Sport sposobem budowania więzi

Nic tak nie łączy mężczyzn jak wspólne zainteresowania sportowe. W gronie osób o podobnych zainteresowań łatwiej jest nam się otworzyć. W odróżnieniu od kobiet nie lubimy spędzać długich godzin na rozmowie. Wolimy budować relację podczas wspólnego działania, nawet z ograniczoną do minimum liczbą słów. Wspólne pokopanie piłki czy wyjście na mecz do baru pomaga nam w pogłębianiu przyjacielskiej więzi.

Kochamy to, co nieprzewidywalne

Mężczyźni nie lubią przewidywalności, nudy i przesadnego bezpieczeństwa. Preferujemy zaskakujące zwroty akcji i przekraczanie własnych barier. W sporcie zawsze teoretycznie słabszy zawodnik czy drużyna mogą odnieść zwycięstwo – dzięki ambicji, determinacji i wytrwałości. A mało co kręci nas tak jak zwycięstwo i udowodnienie innym swojej pozycji.

Zobacz również