Jak wybrać smoking?

Smoking należy do najbardziej znanego męskiego ubioru formalnego. Stosujemy go przede wszystkim podczas ważnych spotkań i wyjść formalnych. Stanowi z pewnością najbardziej męski element elegancji. Przed kupnem odpowiedniego smokingu, musimy poznać kilka faktów, które pomogą nam w wyborze.

 

Smoking – na co zwracać uwagę przed zakupem?

Na początek powinniśmy zadać sobie pytania – czy będziemy go używać częściej niż jednorazowo, na ceremonię ślubną. Jeśli odpowiedź brzmi przecząco, polecamy wynajęcie smokingu. Możesz dodatkowo pozwolić sobie na więcej, w końcu wynajęcie jest tańsze niż kupno, dlatego radzimy przejrzenie okazji na stronach internetowych lub w lokalnych sklepach.

Należy pamiętać także o dobraniu reszty garderoby. Nawet najlepszej marki garnitur, nie będzie pasował, jeśli dołożymy do niego nieodpowiednią koszulę czy krawat.

Oceń swój wygląd

  • Ważna kwestia – w zależności od tego czy jesteśmy szczupli, czy niscy, możemy w ten sposób pomóc w dobraniu odpowiedniego ubioru. Pomyśl o tym, co Ci się w sobie nie podoba albo co chciałbyś podkreślić lub ukryć.
  • Wysoki i umięśniony – tutaj możemy polecić marynarkę z tylko jednym guzikiem, dzięki czemu spowoduje że będziesz wyglądać na szczuplejszego. Wybierz klasyczne kroje, stylowe, z zakładkami z tyłu.
  • Niski i szczupły – oczywiście warto wybrać styl, który jednoznacznie wyszczupli Twoją sylwetkę. Nie kupuj smokingu, który jest przyciasny. Wybierz marynarkę, w której guzik jest nisko przyszyty.
  • Niski oraz umięśniony – tak jak wyżej, unikaj smokingów, które mogą być dla ciebie ciasne, dobrym wyborem byłaby marynarka z jednym, nisko położonym guzikiem oraz wąskimi klapami.

Dodatki do smokingu

Wielu mężczyzn podstawowy błąd popełnia przy wyborze koszuli. Odpowiednia musi mieć zakryte guziki oraz kołnierzyk, do którego trzeba dopasować odpowiednią muchę. Co do butów, zapewne wszyscy znają eskarpiny, bo to obuwie początkowo zakładano do smokingu. Teraz w modzie są czarne wiedeńki, dobrym efektem byłoby ich lakierowanie. Są też inne, małe elementy, jednak z uwagi na ich powagę, pozwolimy sobie je wymienić.

  • Guziki – powinny być pokryte jedwabiem - zarówno na froncie, jak i na rękawach. Klapy, te również muszą być jedwabne, do nich dobieramy odpowiednią muchę.
  • Poszetka – obowiązkowo kolor biały, złożona w sposób klasyczny.
  • Pas smokingowy – warto się w niego zaopatrzyć, chociaż nie jest obowiązkowy, ma za zadanie podtrzymywać spodnie. Służy także maskowaniu białej koszuli przy pasie.

Zobacz również